FLEURET, ARTHUR ISADORE (Ike)

1899 - 1987 from Falkland Islands


civil servant, was born at  Fitzroy, East Falkland on 5 May 1899, son of Gaston Nicholas Fleuret and his wife  Mary, née Pitaluga. His grandfather, Augustus Nicholas Fleuret, was a gaucho from Paris who had married a widow, Margaret Ellen Warren, in Stanley. Following education at the government school in Stanley, he began his career in government service aged 13 as a messenger in the secretariat in December 1912, being promoted to junior clerk in January 1914, and second clerk in the treasury and customs in October 1919. Fleuret returned to the secretariat the following year when he acted as chief clerk and clerk of councils.

In November 1922 he accompanied SS Falkland as customs officer to Punta Arenas. Fleuret was then appointed second clerk back in the secretariat in 1924 then chief clerk in 1928. On 15August 1931 Fleuret was appointed special constable in order to enforce the legal arrest of the SS Fleurus during her voyage from Stanley to West Falkland and return to Stanley. In 1937 he was appointed assistant colonial secretary and clerk of councils then, in January 1941, he became officer in charge at the secretariat. In addition to these posts, Fleuret held a number of further jobs: private secretary to the governor and aide-de-camp to two governors, HENNIKER HEATON and CARDINALL. He also acted as postmaster (March 1939) and magistrate in May of that year and the previous one.

On 12 November 1924 Fleuret married Gladys Lillian Etheridge at Christ Church  Cathedral. They had one son: Eric Isadore Fleuret (b1931).

Fleuret was a keen member of the FIDF and a great deal of its progress and efficiency were due to his efforts. He started at the bottom and was promoted to second lieutenant in January 1931, lieutenant in March 1934, and acted as officer commanding and adjutant in May the following year. In September 1936 he was appointed adjutant and captain in May 1937, achieving his highest rank, major, in August 1942. He was rewarded for his work in the force when in 1940 he was appointed MBE (Military Division). Fleuret also received the Efficiency Decoration of the FIDF in March 1947. As one of the best rifle shots in the Islands, he captained the Falkland Islands Shooting Team at Bisley on three occasions, winning the Kolopore Trophy on two of those and the Junior McKinnon on the third.

Fleuret was appointed magistrate in South Georgia in April 1942, returning for leave in 1945, when it was reported that there 'hasn't been a single court case there since 1942, the year Major A I Fleuret MBE arrived to become Magistrate and virtual Governor of the territory.' The article, from The Standard (of August 28, 1945), went on to state that he was now in Buenos Aires with his wife and 14 year old son waiting for a ship to take them to Britain so the boy could go to school in England. In addition to magistrate, he held a quiver of South Georgia posts: coroner, deputy collector, deputy postmaster, shipping master and receiver of wrecks.

In April 1951 Fleuret, who had suffered from severe asthma up to the age of 17, was medically examined in London. He was not considered fit for further service in South Georgia or the Falkland Islands and was retired on medical grounds on 13 July 1952. He died on 9 February 1987 at Guildford.

Authors

Graham France